mosh
06 بهمن 1401 - 22:55

خسارت به باغداران تاکستانی در پی تاخیر در احداث شبکه آب‌رسانی سد نهب

رئیس مجمع نمایندگان استان قزوین گفت: یکی از مشکلات اصلی امروز باغداران تخلیه کامل و خشک شدن چاه‌ها در بسیاری از باغات است و تأخیر در احداث شبکه آب‌رسانی سد نهب خسارت‌های سنگینی به باغداران وارد کرده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قزوین، رجب رحمانی عصر امروز در نشست با نمایندگان تعاونی باغداران تاکستان که در سالن جلسات جهاد کشاورزی این شهرستان برگزار شد، اظهار داشت: یکی از مشکلات اصلی امروز باغداران تخلیه کامل و خشک شدن چاه‌ها در بسیاری از باغات است و تأخیر در احداث شبکه آب‌رسانی سد نهب خسارت‌های سنگینی به باغداران وارد کرده است.

وی اضافه کرد: در سفر ریاست‌ جمهوری و هیئت دولت به استان قزوین حدود 250 میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل سد و شبکه آب‌رسانی آن اختصاص یافت که تا امروز این بودجه محقق نشده است و به همین خاطر مدیریت آب منطقه‌ای استان قزوین به عنوان نماینده وزارت نیرو در استان قزوین باید پیگیری بیشتری برای تحقق بودجه سد نهب داشته باشد.

رحمانی ادامه داد: سد مخزنی نهب با ظرفیت ذخیره 120 میلیون متر مکعب که 80 میلیون متر مکعب آب آن سهم بخش کشاورزی است، در صورت ساخت شبکه آب‌رسانی به طور کامل نیاز آبی باغات تاکستان و حتی بخش زیادی از باغات بویین‌زهرا را برطرف می‌کند، با این حال تا امروز هیچ بخشی از بودجه 250 میلیارد تومانی شبکه آب‌رسانی سد در استان قزوین جذب نشده است.

وی یادآور شد: همچنین یک‌سوم آب سد نهب هم به احیای محیط زیست و تغذیه مصنوعی رودخانه خررود در ایام خشک سال اختصاص پیدا خواهد کرد که می‌تواند منجر به احیای بسیاری از زمین‌های کشاورزی خشکیده پیرامون این رودخانه شود.

نماینده مردم تاکستان در مجلس در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه علی‌رغم تأکیدات دولت و مجلس همچنان جای تشکل‌های مردمی در سیاست‌گذاری حوزه کشاورزی استان قزوین خالی است، گفت: برخی مسئولان استانی از کیلومترها دورتر و از مرکز استان برای باغات و مزارع تاکستان تصمیم می‌گیرند، در حالی که با عمق مشکلات کشاورزی و باغداری تاکستانی‌ها آشنا نیستند.

رحمانی افزود: یکی از ریشه‌های اصلی مشکلات بخش کشاورزی و باغداری در تاکستان این است که هیچ‌وقت دغدغه‌های آنها در مرکز استان مورد توجه قرار نگرفته و به همین خاطر بسیاری از گشایش‌ها زمانی صورت گرفته که وزارت جهاد کشاورزی از تهران ورود کرده است. به همین خاطر انتظار ما این است که مدیریت جهاد کشاورزی در استان قزوین به صورت میدانی در مورد مشکلات باغداران تصمیم‌گیری کند.

وی ادامه داد:‌ خوشبختانه در سفر اخیر وزیر جهاد کشاورزی تصمیمات خوبی برای کشاورزی استان قزوین گرفته شد و اگر بودجه‌های مصوب آب و خاک کشاورزی به استان تعلق بگیرد، تحول خوبی در پروژه‌هایی مانند گلخانه نودهک ایجاد می‌شود.

انتهای پیام/ن

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1000084